Jak prawidłowo pobrać próbkę kruszywa do analizy?

Jedną z pierwszych czynności, która wykonywana jest w większości badań kruszyw, jest staranny pobór i pomniejszenie próbki. Proces ten ma kluczowy wpływ na uzyskany wynik analizy. Przed przystąpieniem do pobierania, należy opracować odpowiedni plan pobierania próbek. Dobór właściwego sposobu pobierania kruszywa do dalszej analizy jest bardzo istotny, gdyż w głównej mierze będzie on przekładać się na pewność pomiaru oraz wynik badań. Stąd pobrana próbka kruszywa musi w wiarygodny sposób reprezentować średnie właściwości danej partii wyprodukowanej w tym samym czasie i w jednakowych warunkach. W dalszej części wyjaśniamy, jak w prawidłowy sposób pobrać, przygotować i przetransportować próbkę kruszywa do Laboratorium Ferrocarbo Sp. z o.o.

Jakie są wytyczne co do pobierania próbek kruszywa?

Próbki kruszywa mogą być pobierane w różnym celu. Badania mogą dotyczyć nadzoru nad jakością lub oceny jakości materiału. Aby badanie było wiarygodne, a jego wynik rzetelny, należy prawidłowo pobrać próbkę materiału wg wymagań normy PN-EN 932-1. Norma ta dotyczy pobierania próbek kruszyw z urządzeń dostawczych, zakładów przygotowawczych, przetwórczych oraz składowisk. Dodatkowo znajdziemy w niej sposób pomniejszania próbek wraz z opisami urządzeń do ich pobierania oraz pomniejszania.


Metoda pobierania jest uzależniona od ilości i rodzaju materiału oraz miejsca pobrania próbek. W przypadku badania kruszyw, w pierwszej kolejności pobiera się próbkę ogólną, następnie przygotowuje się z niej podpróbki, aż do otrzymania próbki przeznaczonej bezpośrednio do badania. Chcąc pomniejszyć próbkę laboratoryjną do próbki analitycznej, przeprowadza się kruszenie materiału. W procesie pomniejszania istotne jest, aby zachować odpowiednią wielkość próbki, która jest zależna od granulacji materiału.


Reasumując, najważniejszym etapem analizy próbki kruszywa jest jego poprawne pobranie oraz odpowiednie pomniejszenie do określonych normami rozmiarów. Liczy się tutaj doświadczenie w wykonywaniu powyższych procesów. Ważne jest również, aby pobrana próbka trafiła do niezależnego Laboratorium Badawczego, w którym badanie będzie wykonane przez wyszkolonych pracowników. Laboratorium musi wykazać, że posiada odpowiednie kompetencje tj. badania powinny odbywać się zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami PN-EN, PN-S i PN-B oraz z wytycznymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Sposoby obliczania i wyrażania wyników badań są określone procedurami. Czasem regułą jest uśrednienie dwóch różnych wyników o wartość określoną w normie.


Próbki dostarczone do Ferrocarbo Sp. z o.o. mogą zostać pobrane bezpośrednio przez Zleceniodawcę lub po wcześniejszych ustaleniach – przez wykwalifikowanego pracownika laboratorium. W celu zapoznania się z ofertą poboru próbek kruszyw, prosimy o kontakt telefoniczny: 668 543 331, bądź mailowy: bok@ferrocarbo.pl