Blog
Co zaliczamy do biopaliw?
Biopaliwa to rodzaj paliw, które powstają z biomasy, czyli materiału pochodzenia biologicznego. Może on zostać wykorzystany jako paliwo do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Biomasa oprócz stosowania jej do generowania energii, ma również wiele innych zastosowań np. jako surowiec do budownictwa, mebli, opakowań, wyrobów papierniczych itp. Tematem tego wpisu są biopaliwa stałe. Dowiesz się, co zaliczamy do tej kategorii i czym się wyróżnia ten rodzaj biopaliw.
Biopaliwa stałe - z czego powstają i jakie jest ich zastosowanie?
Specyfikację i klasy biopaliw stałych można znaleźć w normie PN-EN ISO 17225-1 – wymagania ogólne. Klasyfikacja opiera się głównie na źródle pochodzenia np. biomasa zielna pochodzi z rolnictwa i ogrodnictwa. Uwzględnia się tutaj materiał, który pochodzi bezpośrednio z pola, być może po okresie przechowywania, a który mógł zostać jedynie rozdrobniony i wysuszony np. zboża i produkty uboczne. Obejmuje również materiał zielny z pól uprawnych i ogrodniczych oraz z ogrodów i parków.
Kolejny poziom klasyfikacji opisuje paliwa z różnych źródeł w ramach głównych grup, podając przede wszystkim, czy biomasa jest materiałem pierwotnym, produktem ubocznym czy pozostałością przemysłową.
Tak naprawdę biopaliwa stałe mogą występować w różnej postaci. Materiałów wyjściowych do produkcji tego rodzaju paliw jest wiele, podobnie jak technologii jego produkcji. Biopaliwa stałe są sprzedawane w wielu różnych rozmiarach i kształtach, które wpływają na sposób postępowania z nim, a także na jego właściwości spalania. Przykładowo, drewno do celów energetycznych znajduje zastosowanie zarówno w postaci kawałków, jak i rozdrobnionych elementów tj. ścinki, wióry, zrębki, trociny, pył drzewny, a nawet w formie niewielkich brykietów. Biopaliwa z roślin niezdrewniałych (np. słoma) wykorzystywane są w postaci bel okrągłych lub sprasowanych kostek. Biopaliwa mogą być przygotowywane w różny sposób od cięcia (płyty i ścinki), strugania (wióry), kompresji (brykiety, pellety), do ekstrakcji środkami chemicznymi (np. pestki), destylacji czy pyrolizy (węgiel drzewny).
Biopaliwa stałe do produkcji cieplnej wbrew pozorom są bardzo wydajne. Przykładowo, dwie tony słomy lub drewna, czyli suchej biomasy, pod względem energetycznym odpowiada tonie węgla kamiennego. Dlatego stosowanie biopaliw staje się nie tylko korzystne energetycznie, ale może również realnie wpływać na ograniczenie eksploatacji złóż węgla, co przekłada się bezpośrednio na ochronę środowiska naturalnego oraz poprawę jakości powietrza. Należy jednak pamiętać, że spalanie biomasy musi odbywać się w specjalnie do tego celu zaprojektowanych kotłach/piecach, gdyż w innym przypadku będzie ono nieefektywne, spowoduje większe zanieczyszczenie powietrza i zniszczenie nieprzystosowanego urządzenia.
Badania biopaliw stałych
Firma Ferrocarbo specjalizuje się w prowadzeniu badań paliw stałych – biopaliw stałych/biomasy stałej według obowiązujących norm. Badania przeprowadzane są m.in w celu:
- określenia kaloryczności materiału;
- sprawdzenia podstawowych parametrów biopaliwa;
- stwierdzenia przydatności do wykorzystania w technologii wyrobów budowlanych;
- możliwości wykorzystania surowców odpadowych;
- przekwalifikowania odpadów;
- obliczenia wielkości wskaźników emisji CO2.
W ramach badań wyznaczane są podstawowe parametry, takie jak m.in.:
- zawartość wilgoci całkowitej wg normy PN-EN ISO 18134-1;
- zawartość wilgoci w próbce analitycznej wg normy PN-EN ISO 18134-3;
- zawartość węgla całkowitego wg normy PN-EN ISO 16948;
- zawartość siarki wg normy PN-EN ISO 16994;
- zawartość wodoru wg normy PN-EN ISO 16948;
- zawartość azotu wg normy PN-EN ISO 16948;
- zawartość popiołu wg normy PN-EN ISO 18122;
- zawartość części lotnych wg normy PN-EN ISO 18123.
Wykonywane są też oznaczenia:
- ciepła spalania i wartości opałowej (kaloryczność) wg normy PN-EN ISO 18125;
- zawartości biomasy (frakcji biodegradowalnej i niebiodegradowalnej wg normy PN-EN ISO 21644.
W ramach kompleksowej obsługi oferujemy też akredytowane pobieranie próbek – dla paliw stałych: biopaliw stałych – biomasy stałej wg normy PN-EN ISO 18135.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.